Radno vrijeme

Pon - pet: 06:00 – 17:00 h

+385 1 3885 328

+385 91 3885 328

Sjedište ustanove

Vulinčeva 1, 10310 Ivanić-Grad dv.roda.ivg@gmail.com

Posebni program poticanja senzomotorike kod djece jasličke dobi

Oops...
Slider with alias slider not found.

Posebni program poticanja senzomotorike kod djece jasličke dobi - uskoro

Važnost rane stimulacije

Mnoge studije u zadnja dva desetljeća govore o tome da ukoliko dijete tijekom razdoblja od rođenja do 3. godine života živi u okolini bogatoj poticajima, njegova moždana kora će udvostručiti svoju veličinu, te će njegov mozak biti u mogućnosti razviti vještine potrebne za daljnji cjelokupni razvoj.Senzomotorički razvoj preduvjet je za sve više spoznajne funkcije i stoga je nezaobilazni period dječjeg odrastanja. Tijekom igre i kretanja dijete prima informacije iz okoline i vlastitog tijela, u mozgu ih organizira te tako spoznaje svijet oko sebe.

Prepoznavši važnost ovog ranog perioda u dječjem razvoju, osmišljen je posebni program poticanja senzomotoričkog razvoja.

O programu

CILJ programa je omogućiti djeci bolju obradu informacija kako bi jednostavnije usvajala nova znanja i vještine (motoričke, spoznajne, komunikacijske i socioemocionalne). Cilj ovog programa je da kroz osmišljeni, individualni senzorički profil prilagođen kretanju i igri, poboljša sposobnosti djeteta da se integrira u stalno promjenjivom okruženju i da kvalitetnije uči. To pretpostavlja normaliziranje senzoričkog prerađivanja, reguliranje razine uzbuđenosti, poboljšanje posturalne kontrole i motoričkog planiranja, razvoj krupne i fine motorike, bolje usmjeravanje pažnje i općenito organiziranje ponašanja u skladu s očekivanjima okoline.

ZADAĆE PROGRAMA

  • Stvoriti poticajno okruženje
  • Omogućiti djetetu stimulaciju: osjetila za ravnotežu (vestibularno osjetilo), mišića i zglobova (osjetilo za propriocepciju), osjetila za dodir (taktilno osjetilo), osjetila vida (vizualno osjetilo), osjetila sluha (auditivno osjetilo), osjetila mirisa (olfaktorno osjetilo) i osjetila okusa (gustativno osjetilo)
  • Zadovoljiti i razvijati prirodne potrebe djeteta za kretanjem i doživljavanjem osjeta iz okoline što je osnovna pretpostavka za kvalitetan cjelokupni razvoj

Program će provoditi odgojitelj skupine koji imaju edukaciju iz područja senzorne pedagogije. Program će biti provođen svakodnevno u jasličkoj skupini, nakon verificiranja od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

DJEČJI VRTIĆ “RODA”

Vulinčeva 1
Ivanić Grad, 10310

dv.roda.ivg@gmail.com
Tel: +385 1 3885 328

OIB: 07299887895
IBAN HR8423600001102434607

Ravnateljica: Maja Rodić Škondro
E mail: dv.roda.ivg@gmail.com
Kontakt:  01 3885 – 328  /  091 3885 – 328

Radno vrijeme ustanove: 06:00 – 17:00
Primanje poziva: 13:30 – 14:00 / 16:00 – 18:00

AKT O OSNIVANJU

Dječji vrtić Roda prema čl. 3. Akta o osnivanju od 13. studenoga 2013. godine osniva se za djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja, te skrbi o djeci rane i predškolske dobi.

© Dječji vrtić Roda 2021.