SURADNJA S RODITELJIMA
Suradnja s roditeljima
Osnovna je uloga predškolskog odgoja i obrazovanja da pridonosi povoljnom cjelovitom razvoju osobnosti djeteta i kvaliteti njegova života. Ostvarenje te uloge neizvedivo je bez suradnje s roditeljima. Povezivanje obiteljskog i izvanobiteljskog djetetova iskustva i usklađenost odgojnih postupaka optimalno podupire djetetov razvoj. Zato nam je iznimno važno ostvariti uspješnu suradnju s roditeljima.
[mk_divider style=”single” divider_color=”#dddddd” divider_width=”full_width” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]
Oblici suradnje s roditeljima
Svakodnevno informiranje roditelja o djetetu
Kratke, sažete, važne informacije o proteklom danu, zdravstvenom stanju djeteta, organizaciji i sl. koje odgajatelj prenosi roditelju njačešće kada dođe po dijete.
Individualne konzultacije
Unaprijed dogovoreni razgovori s odgajateljima i/ili članovima stručnog tima. To je mjesto na kojem se roditelj može informirati o razvoju i napretku svoga djeteta, te razmijeniti različite informacije i zapažanja. Također, roditelj može dobiti podršku svom roditeljstvu u obliku savjetovanja. Preporučamo da roditelji dođu barem na jedne konzultacije kroz godinu.
Roditeljski sastanci (informativnog i komunikacijskog tipa, organizirana predavanja i edukacije)
Sastanci se održavaju nekoliko puta kroz godinu s temama planiranja i valorizacije odgojno-obrazovnog procesa, stručnim temama, te različitim temama informativnog karaktera.
Druženja roditelja, djece i odgajatelja
Najčešće su to prigodna druženja u vrtiću kroz zajedničke aktivnosti, ali mogu biti i zajednički odlazak izvan vrtića, u prirodu, na izlet i sl. Održavaju se nekoliko puta tijekom godine. Održavamo zajedničke radionice na temu Bučijade.Naša prva zajednička radionica urodila je plodom te smo osvojili prvo mjesto za najljepše uređenu ustanovu na Bučijadi.
Održavamo božićni domjenak i zajedničko kićenje bora, radionice za fašnik, te opušteno završno druženje, zajedničke izlete roditelja i djece, zajedničke sportske aktivnosti.
Uključivanje roditelja u odgojno-obrazovni rad
Roditelji se mogu uključivati na različite načine kao što su: sudjelovanje u aktivnostima djece, predstavljanje vlastitog zanimanja ili vještina, sudjelovanje u organizaciji i izvođenju izleta i posjeta, prikupljanje različitih materijala ili predmeta, uključivanje u različite aktivnosti na razini vrtića, isl. Svaki roditelj uključuje se prema svom interesu i mogućnostima. Posebno nas je razveselila suradnja u sklopu projekta say hello to the world, te u našim akcijama humanitarnog karaktera (Unicefov projekt za Afriku, Palčić gore, prikupljanje sredstava za Dan vrtića za val izbjeglica koji je tada prolazio kroz Hrvatsku, prikupljanje sredstava za Grad anđela, prikupljanje plastičnih čepova za djecu oboljelu od malignih bolesti,te prikupljanje plastičnih boca i podjela onima koji ih skupljaju. Tu radimo na razvoju socijalnih kompetencija koje doprinose zdravom razvoju djece i izgradnji kvalitetnih odnosa s drugim ljudima i u konačnici i samim sobom. Socijalno kompetentno dijete je ono koje je usvojilo prosocijalno ponašanje (dijeljenje, pomaganje, suradnja, empatija, zahvalnost).
Uključivanje lokalne zajednice i suradnja humanitarnog karaktera
Humanitarna akcija pod našim nazivom „copy-paste“ javnosti znana kao Kuke dobrote pod sloganom „ Naše malo je nekome puno“ koju smo u zimi proširili akcijom „Svoju jaknu daruj i tuđe srce obraduj <3“
Kutići za roditelje
Pokraj ulaza u dnevni boravak nalaze se panoi za roditelje na kojima su izvješene različite obavijesti, informacije o aktualnostima u grupi, planovi odgojno-obrazovnog procesa, stručni materijali, fotografije i likovni radovi. Uz oglasne ploče, kutak pošte za roditelje u kojem ostavljamo individualne poruke vezane za svako dijete ponaosob.
Također surađujemo putem virtualne oglasne ploče DINAMIKOM
Pismeni oblici suradnje
Obavijesti informativnog karaktera, letci za roditelje, ankete za roditelje